DOLAR 31,2025 0.18%
EURO 33,8621 0.14%
ALTIN 2.037,120,22
BITCOIN %
Ankara
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

76 okunma

İmamoğlu: Uyarıyorum, bir çıkmaz sokağa girmek üzeresiniz

ABONE OL
2 Ocak 2023 17:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı Mecidiyeköy-Fulya-Yıldız kesiminin açılışında konuştu.

İmamoğlu, hakkında verilen mahkeme kararı ve İBB’ye yönelik soruşturmaya değinerek, “Bu kötü uygulamaları yapanları bir kez daha uyarıyorum, sonucu belli bir yolda yaptığınız bu yanlışlarla bir çıkmaz sokağa girmek üzeresiniz. Mertlikten yiğitlikten nasibini almamış bu yöntemleri derhal bırakmalısınız. Elinizi yargıdan derhal çekin. Yargıyı bağımsız bırakın” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Başından beri metro yatırımlarına özel bir önem veriyoruz. Bu alanda da gerçekten tarihi bir başarı dönemine imza atıyoruz. Bununla ne kadar gurur duysak az. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Metro konusunda sağlıklı bir planlama ve yöntemle yatırım yapmayan ve İstanbullular için dürüst bir şekilde, tabiri caizse parasını bu yönde sağlıklı bir şekilde harcamayan İstanbulluların gönlünü kazanamaz. Bizden önceki süreçte 25 yıllık zaman diliminde yılda 15 km üretme kapasitesine sahip olsalardı bugün İstanbul bambaşka bir konumda olurdu. Ama neyi öncelediğinize bakılıyor işte.

İSTANBUL’U YÜZÜSTÜ BIRAKTILAR: O açıdan sağlıklı adımlar atılmadı ne yazık ki. Tabii bir anda değişik bir metotla geç kaldıklarını hissettiler. Bir anda birçok ihale yapıldı. Ama ne yazık ki bu ihalelerin birçoğu kâğıt üzerinde kaldı, projesi tamamlanmamıştı, finansmanı hiç düşünülmemişti. Bunun için biz duran, yapılmayan, unutulmuş 10 tane metro hakkını devraldık diye anlatıyoruz. İsraf düzeni nedeniyle açıkçası icraatı unutup sadece siyasi kavgaları, sadece partizanlık duygularını besledikleri bir dönem var ettikleri için işlerini ihmal ettiler. İstanbul’u yüzüstü bıraktılar.

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNA SON VERDİK: İBB içerisinde o tükenmişlik sendromuna göreve geldiğimiz an itibariyle son verdik. İsraftan arınmış bütçemizle, kesinlikle partizanlıktan uzak bir yönetim anlayışıyla İstanbullunun parasını yönettiğimizin farkın olan bir ahlaklı erdemli tutumla İstanbul’da metro üretimimize hem hız hem kalite kattık. Bizden önceki 25 yıl boyunca yıllık metro imalatının bugün itibariyle yıllık imalat açısından 2,5 katının da üstüne çıktık. Bugün biz yıllık üretim ortalaması olarak bu seviyeye ulaşmamızın dahi İstanbul’un kaybettiği yılları telafi etmeyeceğini de biliyoruz.

İŞİMİZİ ENGELLEMEYE ÇALIŞAN BİR HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYAYIZ: Ama bunun özellikle önünde duran engelin ne yazık ki bizim burada iş yapma becerimizi destekleyeceğine, İstanbul’un bu önemli sorunun çözümünü birlikte nasıl yapabiliriz diye sürece bakacağına, bizim işimizi engellemeye, var olan kredimizi bir buçuk yılda bir tek imzayı bile esirgeyerek geciktirmesine dönük bir süreç işleten hükümetle karşı karşıyayız. O bakımdan bizim başarımızın bir önemi de bütün bu olumsuzluklara rağmen üst seviyede bir performansla nasıl bir yol yürüdüğümüzü ve başarılı olduğumuzu belirtmek isterim.

İŞ ÜRETME BECERİMİZ OLMASAYDI SORUŞTURMALARLA KARŞI KARŞIYA KALMAZDIK: Kesinlikle şunu bilmenizi isterim; bugün eğer bu başarımız bu performansımız bütün engellemelere rağmen iş üretme becerimiz olmasaydı kesinlikle bu acayip soruşturmalar ve bu acayip kavramlarla karşı karşıya kalmazdık. Onların aslında tek derdi bu işleri bu kadar kısa zamanda nasıl başardılar, onları tetikleyen ve bize saldırmalarını sağlayan tek ana duygu bu. Biz eğer metro başta olmak üzere İstanbul’u yönetmekte başarısız olsaydık bu kadar aceleci, bu kadar agresyonu yüksek bir süreci önümüze koymazlardı.

YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE İBB’Yİ ELE GEÇİREMEZLERSE…: Benim görevimin bitimine 14 ay gibi bir zaman dilimi kaldı. Biraz daha bekleyip yerel seçimlerde çok çalışarak bizi belki yenilgiye uğratma konusunda erdemli bir süreci ortaya koyup yönetime gelmeyi düşünebilirlerdi. Böylece kendi seçmenlerinden açıkçası bu kadar da olmaz bu kadar seviyesi düşük bir biçimde uğraşıya imza atmamış, ben daha net ifade edeyim kendilerini rezil etmemiş olurlardı. Ama aceleleri var mecburiyetleri var. Açıkçası şunu görüyorlar yerel seçimlerden önce İBB’nin yönetimini ele geçiremezlerse İstanbullunun bir daha o görevi onlara vermeyeceğini bugünden görüyorlar.

BENİ YASAKLI HALE GETİRİP MEYDANI BOŞALTMAK ÇABASI İÇERİSİNDELER: Onun için sandıkta yenemeyecekleri bu anlayışı bu süreci başka türlü nasıl alt ederiz, nasıl ortadan kaldırırız bakış açısıyla hareket ediyorlar. Ne yapıp ne edip yerel seçimlerden önce İBB’yi ele geçirme çabası içerisindeler. İBB’yi beni yasaklı hale getirip meydanı boşaltmak, kendileri çalıp bir nevi kendileri oynama çabası içerisindeler. Tabii bu operasyonu 2023 seçimlerinin öncesine de çekerek kaybedecekleri genel seçimin de sonucunu kendi lehlerine çevirme çabası içerisindeler.

UYARIYORUM BİR ÇIKMAZ SOKAĞA GİRMEK ÜZERESİNİZ: İBB’yi kendi şahsi mülkleri gibi gördükleri bu şehre ne yazık ki aynı o şekilde davrandıkları için kaybetmeyi kabullenmediler, kabullenemiyorlar. Karşılarında engel olarak bu sürecin başarısını görüyorlar. Bir şeyi unutuyorlar işin odağına beni oturtsalar da aslında karşılarına aldıkları bu İstanbul’un 16 milyon insanıdır. Hatta ülkemizin demokrasiye inanmış 85 milyon insanıdır. Milli iradenin gasp edilmesini asla kabullenmeyen vatandaşlardır karşılarındaki. Ben bu kötü uygulamaları yapanları bir kez daha uyarıyorum, sonucu belli bir yolda yaptığınız bu yanlışlarla bir çıkmaz sokağa girmek üzeresiniz. Mertlikten yiğitlikten nasibini almamış bu yöntemleri derhal bırakmalısınız. Elinizi yargıdan derhal çekin. Yargıyı bağımsız bırakın. Derdinizi sandıkta halledecek kadar cesaretiniz varsa çıkın sandıkta mücadelenizi verin, hukuksuz davranışlarla değil.

TARİHİ BİR MESELE: İstanbul’a göz koyma meselesi tarihi bir meseledir. İstanbul’a oynama meselesi Türkiye demokrasisi adına tarihi bir meseledir. Bugün yaptıkları müdahaleler, çabalar, biz biliyoruz ki önümüzdeki seçimde, Türkiye’deki değişim sürecinde, on milyonlarca fark yemelerine sebep olacak. O bakımdan bizi sakın yıldırmaya kalkmasınlar.” (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş