DOLAR 31,2055 0.19%
EURO 33,8262 0.03%
ALTIN 2.037,120,22
BITCOIN 19027816,68%
Ankara
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

85 okunma

‘Türkiye’ye barış, akademiye özgürlük gelene kadar vazgeçmeyeceğiz’

ABONE OL
11 Ocak 2023 12:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – İnsan hakları savunucuları ve dayanışma akademileri, 11 Ocak 2016’da bin 128 akademisyenin imzasıyla yayınlanan ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildirinin yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı. Bin 128 akademisyenin, sistematik hak ihlallerini eleştiren ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalayarak, barış ve adalet talep ettikleri, hakikati öğrenme hakkını savundukları vurgulanan açıklamada, bildirinin kamu ile paylaşılmasının tepkileri ve tehditleri de beraberinde getirdiği ifade edildi.

‘BİZİM BARIŞ ÇAĞRIMIZA HAK İHLALLERİ İLE YANIT VERİLDİ’

Buna rağmen imzacı sayısının 2 bin 212’ye çıktığına dikkat çekilen açıklamada, “Şehirlerin, kültürel birikimlerin, aidiyetlerin, insan yaşamının değersizleştirildiği bir yıkım sürecine itirazımızı dile getirdik. Bizim barış çağrımıza ise hak ihlalleri ile yanıt verildi. Kimilerimiz gözaltına alındı, tutuklandı, tehdit edildi, yaşadığı şehri terk etmeye zorlandı. Diğerlerimiz hakkında disiplin soruşturmaları ve adli soruşturmalar açıldı, yetmedi sosyal güvenlik kayıtlarına düşülen şerhlerle başka işlerde çalışmamız bile engellendi. Coğrafyamızın trajedileri haline gelmiş sürgün, ölüm, kan banyosu tehditleri, hapis ve yoksulluktan biz de payımıza düşeni aldık. Oysa aradan geçen onca yıla rağmen imzalarımızın çıkış noktası haklılığını koruyorken, bugün 2016’da savunduğumuz ilkeler hâlâ savunulmayı hak ediyor” ifadelerine yer verildi.

‘TÜRKİYE’YE BARIŞ AKADEMİYE ÖZGÜRLÜK GELENE KADAR MÜCADELE’

Aradan geçen 8 yılın tarihe ‘sosyal ölüm’ olarak geçen şeytanlaştırma, siyasi yargılamalar, emekliliğe-istifaya, imza çekmeye zorlama; iş sözleşmelerinin feshedilmesi, açığa alınma, yıldırmalarla geçtiği belirtilen açıklamada, aynı zamanda ortaya çıkan dayanışmaya da dikkat çekildi. 822 imzacı akademisyenin “terör örgütü propagandası yapma” suçlamasıyla ceza mahkemeleri önünde yargılandığı dile getirilen açıklamada, 2019 yılında AYM’nin Barış Bildirisi’ne imza atmanın ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetmesiyle birlikte akademisyenlerin beraat ettiği kaydedildi. Buna rağmen Kamu/Vakıf üniversitelerinde çalışan imzacı akademisyenlerden 406’sının ise OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri ile akademik görevlerinden ömür boyu çıkartıldığı belirtilen açıklamada, Türkiye’ye barış akademiye özgürlük gelene kadar mücadelenin süreceği vurgulandı.

‘ZORBALIĞA KARŞI HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına da değinilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

“7 yıl sonra bugün, bu kez, barış akademisyeni, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklu yargılandığı bir davanın duruşmasının yapıldığı 11 Ocak tarihinde, tarihe bir kez daha kayıt düşüyoruz; bizi açlıkla, yoksullukla, siyasi yargıyla terbiye etmeye çalışanlara dayanışma ve hak savunusu ile yanıt veriyoruz. Bu coğrafyada yaşayan halklara, ağaca, çocuğa, kadına, bilim ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmak suç değil, onurlu bir görevdir. Aynı zamanda bunlara hasım olan herkese hatırlatıyoruz; hangi kurumsal siyaset dengesi, seçim sonucu ve yürütme olursa olsun, bilimsel akademik araştırma ve ifade özgürlüğünü, barışı, doğayı ve emeği savunmaya devam edeceğiz. Bizler, ağaca, canlıya, akla düşman bir zorbalığa karşı hak ve özgürlüklerimizi savunmaya, özgür bilimsel eğitim ve araştırma için vicdanımızı dinlemeye, hakikati aramaya ve ifade etmeye devam edeceğiz. Bu yolda dayanışma içinde bir araya geldiğimiz hapsedilen hak savunucularının, İçişleri Bakanı tarafından isimleri verilerek hedef gösterilen barış imzacısı arkadaşlarımızın ve Şebnem Korur Fincancı’nın yanında olduğumuzu teyit ediyoruz”

Açıklamaya imza atan kurumlar şöyle;

BİRARADA Bilim, Sanat, Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği

Ankara Dayanışma Akademisi

Eskişehir Okulu

İnsan Hakları Okulu

İzmir Dayanışma Akademisi

Kampüssüzler

Kocaeli Dayanışma Akademisi

Kültürhane BAK-Almanya Derneği

Türkiye’deki Barış Akademisyenleri ve Hak Savunucuları ile Dayanışma Derneği-Fransa (SUP-DDHT)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş