DOLAR 31,2028 0.18%
EURO 33,8456 0.08%
ALTIN 2.040,110,36
BITCOIN %
Ankara
14°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

75 okunma

YSK’den CHP’li Özgür Karabat’a yanıt: Yıllardan beri yapılan bir uygulama

ABONE OL
6 Ocak 2023 01:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın oy pusulası için yapılan kağıt alımı ihalesiyle ilgili açıklaması ve konu hakkındaki haberler üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yazılı açıklama yaptı.

Mal ve hizmet alımının 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapıldığı ve olup Sayıştay denetimine tabi olduğu belirtilen açıklamada, “4734 sayılı Kanun seçim malzemelerinin Devlet Malzeme Ofisi (DMO) aracılığıyla alınmasını mümkün kılmaktadır. Seçim malzemelerinin DMO aracılığıyla alınması yöntemi mevzuatına uygun olarak yıllardan beri süregelen bir uygulama olup bu uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmamıştır” denildi.

‘ALIM PLANLAMASINDA PARTİ KONGRELERİ İLE ODA VE BORSA SEÇİMLERİ DE DİKKATE ALINIYOR’

Malzeme planlamasının sadece yerel ve genel seçimlere göre yapılmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İhtiyaç dahilinde alınması planlanan seçim malzemeleri Yüksek Seçim Kurulunun yetkili birimleri tarafından; seçmen sayıları, yasalar gereğince gelecek yıllarda yapılacak seçimler, erken seçim ihtimali, siyasi parti kongreleri ile odalar ve borsalar seçimleri gibi unsurlar dikkate alınarak hesaplanmakta, yine Yüksek Seçim Kurulunun takdirlerine ve siyasi parti temsilcilerinin bilgilerine sunularak Yüksek Kurulun Kararları doğrultusunda mevzuatı çerçevesinde alınmaktadır. Söz konusu kararlar doğrultusunda alınarak stoklarda hazır edilen filigranlı kağıtlar seçim zamanlarında; seçime katılacak siyasi parti, bağımsız aday ve seçmen sayısı dikkate alınarak gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra oy pusulası ile oy zarfı üretilmesi işleminde kullanılmaktadır.”

‘DEPOLARIN GÜVENLİĞİ POLİS VE JANDARMA TARAFINDAN SAĞLANIYOR’

Özgür Karabat, malzemelerin DMO depolarında tutulmasının güvenlik zafiyeti oluşturabileceğini belirtmişti.

Açıklamada, bu konuyla ilgili olarak ise “Yüksek Seçim Kurulu, seçim malzemelerini muhafaza edeceği yeterli deposu bulunmadığı için güvenli depolama imkanlarına sahip DMO depolarında muhafaza etmekte olup depoların güvenliği emniyet ve jandarma teşkilatı tarafından sağlanmaktadır. Seçim malzemelerinin DMO depolarında muhafaza edilmesi hususu yıllardan beri mevzuatına uygun olarak yapılan bir uygulama olup yeni bir uygulama değildir” denildi.

‘ERKEN SEÇİM İHTİMALİ STOKLU ÇALIŞMAYI GEREKTİRİYOR’

“Ülkemizde seçimlerin yapılacağı tarihler yasalarda düzenlenmiştir. Ancak seçimlerin zamanından önce yapılması her zaman mümkün olduğu için bu durum seçim malzemelerinde stoklu çalışmayı gerektirmektedir. Bu nedenle stoklarda eksilen seçim malzemelerinin yerine yenileri alınarak stoklar tamamlanmaktadır” ifadeleri kullanılan açıklama şöyle devam etti:

“Seçim iş ve işlemlerinin sağlıklı, düzenli ve hukuka uygun olarak yerine getirilebilmesi, demokratik yaşamın temel koşulu olan seçmen iradesinin sağlıklı olarak gerçekleşmesi bakımından ihtiyaç duyulan ‘Yüksek Seçim Kurulu Yeni Veri Merkezi Projesi’, Yüksek Seçim Kurulunun Kararları doğrultusunda TBMM’de de görüşülerek Bütçe Kanunuyla yasalaşmış ve bütçe tahsis edilen söz konusu proje, Savunma Sanayii Başkanlığıyla yapılan protokol gereğince anılan Başkanlık aracılığıyla HAVELSAN A.Ş.’nin yükleniciliğinde mevzuatı çerçevesinde uygulanmıştır. Bu hususun her adımından siyasi parti temsilcileri bilgilendirilmiş olup süreç şeffaf bir şekilde yürütülmüştür.

Yüksek Kurulun idari faaliyetleriyle ilgili bir husus hakkında yasama meclisinin bir üyesi veya bir siyasi partinin açıklama istemesi halinde TBMM’ye yazılı soru yolu ile iletilmesi şeklinde prosedür işletilmektedir. Adalet Bakanlığı aracılığıyla Yüksek Seçim Kuruluna iletilen yazılı sorular Yüksek Kurulda görüşülerek gerekli açıklamalar yapılmaktadır.”

KARABAT: GÜVEN VERİCİ ADIMLAR YERİNE YİNE FARKLI YOLLARA SAPILIYOR

CHP milletvekili Özgür Karabat, 4 Ocak günü Twitter hesabından açıklamalarda bulunmuştu.

YSK’nin kağıt ihalesine ilişkin teklif mektubunu ve faaliyet raporlarını paylaşan Karabat, “Matbaacılıkta çoğunlukla kilogram hesabı ile işlerin yürüdüğünü biliyoruz. Ancak söz konusu oy pusulası olunca orada duracaksınız. Burada alımı yapılan binlerce tonluk kağıttan kaç adet oy pusulası çıkar? Bunların sayımı ve denetimi nasıl yapılır?” diye sormuştu.

YSK’nin malzemelerinin DMO depolarında tutulduğunu belirten Karabat, “YSK’nin mühürsüz oy skandalını unutmadık. Halka güven verici adımlar atılması gerekirken yine farklı yollara sapılıyor. Mesela, YSK’nın kendi depoları olmasına rağmen seçimde kullanılacak malzemeler DMO’nun depolarında saklanıyor. Seçim mevzuatına göre DMO’nun yasal bir görevi veya sorumluluğu yok. Oy pusulalarının başına bir iş gelirse hesabını DMO’nun depo bekçisine mi soracaksınız? Ya da fazladan basılan pusulaları buralarda mı saklayacaksınız?” demişti. (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş